Nahrávam Udalosti
  • Táto udalosť už prebehla.

FILMOVÝ FESTIVAL JEDEN SVET

18. februára 2022 @ 18:00 - 22:00 Bar Museum

18:00. Tieňohra
Tieňohra je experimentálne natočený príbeh o ďalekosiahlych dôsledkoch európskej azylovej politiky. V súčasnosti sa v celej Európe postavili ploty a žiadať o azyl je takmer nemožné. Tínedžeri sa brodia zasneženou krajinou a na ceste stretávajú agresívnu pohraničnú políciu. Dosiahnuť konečný cieľ je zrazu ťažšie ako kedykoľvek predtým. Ich cesta vedie naprieč celou Európou: z Grécka do Severného Macedónska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, z Talianska do Francúzska a Holandska. Film sa natáčal tri roky, čiastočne ho natočili sami hlavní hrdinovia na svoje telefóny.
RÉŽIA
Eefje Blankevoort, Els van Driel / Holandsko / 2021 / 90/52 min.
JAZYK
anglicky, grécky
TITULKY
slovenské
TÉMA
Migrácia
19.10. Prečo plasty? Mýtus zvaný recyklácia
Kríza znečistenia životného prostredia plastmi prerástla v posledných rokoch do medzinárodného škandálu. Fotografie mŕtvych zvierat, znečistených riek a oceánov šokovali svet. Odvetvie výroby plastových obalov vyhlásilo, že pozná riešenie problému: je ním recyklácia. Na fľašiach, škatuliach a vrecúškach sa čoraz viac objavujú nápisy „100 % recyklovateľné“. Výrobcovia ubezpečujú spotrebiteľov, že kúpa plastových obalov nie je zločin. Ak je recyklácia naozaj riešením, prečo sa vo svete produkuje viac plastových materiálov ako kedykoľvek predtým? Ide o klamlivú reklamu? Množstvo peňazí v tomto odvetví problém skôr skrýva, než ho rieši. Film Prečo plasty? – Mýtus zvaný recyklácia upriamuje pozornosť na priekupníkov na čiernom trhu, ktorí vyhľadávajú krajiny, kde by sa mohli zbaviť našich plastov, na odpadových magnátov, ktorí bohatnú na spaľovaní odpadu, a na organizovaných zločincov, pre ktorých je dnes pašovanie odpadu rovnako výnosné ako obchodovanie s ľuďmi. Film poukazuje i na to, ako niektoré z najväčších značiek spotrebného tovaru schovávajú za rozprávku o recyklácii spôsob, ktorý im umožňuje bez následkov naďalej znečisťovať životné prostredie. Keďže na to, že sa svet topí v plastoch, doplácame všetci, film kladie otázku: Kto na tom zbohatne?
RÉŽIA
Tom Costello, Benedict Wermter / Dánsko / 2021 / 52 min.
JAZYK
anglicky, nemecky, dánsky, indonézsky
TITULKY
slovenské, anglické
TÉMA
Klíma
20.10. Diskusia
20.30. Odvaha
Vo víre masových protestov po bieloruských prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnili v lete roku 2020, zadržia v Minsku trojicu hercov nekomerčného divadla. Tí chceli, aby v rozľahlých uliciach Minska zaznel aj ich hlas, ktorým volali po slobode prejavu a dlho očakávanej zmene na čele štátu. Štátny bezpečnostný aparát však hlas ľudu brutálnym spôsobom umlčí. Uväznení sú nielen divadelníci, ale aj mnohí ďalší ľudia. Krajina sa ocitá na pokraji občianskej vojny. Film Odvaha dokumentuje statočný a nenásilný odpor, ktorý nielen pred protestmi, ale aj po nich stelesňujú Maryna, Pavel a Denis. Ponúka autentický pohľad na udalosti, dokonale a pútavo sa ponára do osudov ľudí, ktorí v dnešnom Bielorusku zvádzajú boj za slobodu a právo na demokraciu.
RÉŽIA
Aliaksej Palujan / Nemecko, Bielorusko / 2021 / 90 min.
JAZYK
rusky, bielorusky, nemecky
TITULKY
české, anglické
TÉMA
Politické režimy

Podrobnosti

Dátum:
18. februára 2022
Čas:
18:00 - 22:00
Udalosť Kategórie:
,
https://www.barmuseum.eu/

Organizátor

Bar Museum
Website:
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Bar Museum
Malá hora 2
Martin, 03601 Slovenská republika
+ Google Map
Top